Ludność Żalna utrzymuje się z pracy w zakładach pobliskiej Tucholi, bądź własnych gospodarstwach, chociaż i tak na tle gminy Kęsowo jest tu najmniejszy procent ludzi utrzymujących się z rolnictwa. Dzieje się tak dlatego, iż nie ma tutaj siedzib firm mogących zaoferować mieszkańcom zatrudnienie. Mimo to przez szereg lat zaludnienie Żalna wzrastało, skutkiem czego było powstanie szeregu placówek zaspokajających ich potrzeby nauki, leczenia czy zrobienia zakupów.

ZESPÓŁ SZKÓŁ
Wiadomo na pewno, że szkoła istniała już w 1865 r., chociaż duża liczba uczniów w tym czasie (96) wskazuje na to, że jej powstanie należy datować na okres wcześniejszy. Niestety do dzisiaj nie zachowały się żadne kroniki szkolne, które umożliwiłyby poznanie historii szkolnictwa w takim stopniu, w jakim chcieliby ją znać mieszkańcy Żalna. Wiadome jest na pewno to, że pierwsza szkoła mieściła się w budynku dzisiejszej poczty, i że jest to (oprócz dworku Żalińskich) najstarszy budynek w Żalnie. W latach 1905-1907 w Żalnie powstaje około 60 gospodarstw kolonistów niemieckich. W związku z ich przybyciem w 1912 roku zostaje w Żalnie wybudowana szkoła. Obiekt w budownictwie pruskim służył do celów szkolnych aż do 1 września 1997 r., kiedy to do użytku zostaje oddana nowa szkoła, od 1999 r. spełniająca także funkcję gimnazjum.


Rys. Zespół szkół w Żalnie. Nowowybudowany budynek szkoły jest połączony z tym, który wcześniej spełniał jej funkcje.
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
U początków kościoła w Żalnie stoi Ks. Proboszcz z Raciąża - Ks. Tadeusz Krause. To on postarał się o potrzebne pozwolenia i plany budowli, wtedy nazywanej salką katechetyczną z kaplicą. Musiał staczać o nie niejedną walkę z władzami komunistycznymi. Za jego czasów rozpoczęto budowę kościoła i zbudowano fundament. On też zebrał znaczną sumę marek niemieckich z przeznaczeniem na dalszą budowę. Jego pracę kontynuował następny Proboszcz Raciąża - Ks. dr Gerard Kulwicki. Przyszedł w czasie "Solidarności " 1980 roku.
Po wieloletnich staraniach w grudniu 1980 r. zaczęto niwelować teren poniemieckiego cmentarza (na inną lokalizacje komuniści się nie zgodzili), jako teren przyszłego kościoła. Skutkiem powyższej decyzji jest droga do kościoła w okresie roztopów do dziś przypominająca drogi Ukrainy. Za jego czasów radykalnie zmieniono plan kościoła, zwłaszcza, jeśli chodzi o dach i o dobudowanie prezbiterium. Wybudowano budynek kościoła w następującym stanie: "wybudowane gołe mury i wieża, dach (goła blacha), bez sufitu, bez drzwi wewnętrznych, drzwi zewnętrzne prowizoryczne, bez posadzki i ławek i wszystkich przedmiotów kultu, poza ołtarzem i amboną (obecnie znajdują się w kostnicy), bez dzwonu, bez organów, tynk tylko w prezbiterium i w jednej wnęce kościoła" (zob. "Kronika parafii Żalno, t. I.").
Budowę kościoła p.w. M.B. Nieustającej Pomocy zasadniczo zakończono w 1992 roku, za czasów pierwszego proboszcza parafii Żalno - ks. mgr lic. Henryka Jana Krolla. W wyniku starań Ks. dra Gerarda Kulwickiego w 10.7.1983 roku w Żalnie powstaje parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wydzielona z parafii Raciąż. Do parafii Żalno należą: Żalno i Nowe Żalno. Parafia obecnie (stan z 1.8.2000 r.) liczy 901 mieszkańców. Od 1 lipca 1983 r. urzęduje pierwszy proboszcz tejże parafii. Plebanię wybudowano w czerwcu 1984 r. (plany jej budowy, oraz wybudowanie jej murów, bez dachu, parafia zawdzięcza Ks. doktorowi Gerardowi Kulwickiemu). Cmentarz parafialny założono jesienią 1984 roku w znacznej odległości od kościoła, gdyż nie było zgody na jego lokalizację na pagórku naprzeciw kościoła. Budynek gospodarczy wybudowano w 1988 r. W październiku 1995 r. wybudowano dom przedpogrzebowy.


Rys. Kościół w Żalnie wraz z plebanią.
Jest jeszcze sporo spraw do wykonania przy parafii liczącej 15 lat istnienia (np. naprawa źle położonego dachu kościoła, zainstalowanie chłodni w budynku przedpogrzebowym, uzupełnienie schodów i wyłożenie płytkami ceramicznymi nieotynkowanych części kościoła, wyłożenie polbrukiem otoczenia kościoła i plebani).
Msze święte codziennie o 19.00, a w Niedzielę i święta o 8.00 i 10.30.


OŚRODEK ZDROWIA
Ośrodek zdrowia w Żalnie jest filią ośrodka w Kęsowie. Znajduje się w centrum wsi i dlatego jest łatwo dostępny dla wszystkich mieszkańców. O fachowości personelu świadczyć może fakt, iż jeszcze przed reformą zdrowia przyjeżdżali tutaj pacjenci z miejscowości oddalonych od Żalna o wiele kilometrów, często mający lekarzy na miejscu.

POCZTA
Budynek poczty znajduje się w pobliżu ośrodka zdrowia i podobnie jak on jest filią urzędu kęsowskiego. Działa w godzinach od 12.00-15.00. Przy poczcie znajduje się telefon obsługiwany przez kartę magnetyczną. Obecnie urząd poczty nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś, co wiązać należy z obecnością młodego, zdolnego listonosza.


OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
Została założona już w roku 1900 i wraz z jednostką z Piastoszyna należą do najstarszych w okolicy. Niedawno obchodzono uroczystość 100 lecia OSP w Żalnie. Aktualnie straż dysponuje jednym wozem strażackim, którego czasy świetności niestety już dawno minęły. Mimo to w odbywających się corocznie zawodach strażackich, nasza reprezentacja należy zawsze do wyróżniających się. Przyczyn należy szukać w sumiennych i regularnych treningach młodych adeptów.